Xəzər Neft və Qaz”: YENİ İNKİŞAF MƏRHƏLƏSİ
1 iyun tarixində Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində, əsası Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və  Xəzəryanı regionun neft sektorunun ən böyük hadisəsi olan 17-ci Xəzər Neft və Qaz, Neft Emalı və Neft Kimyası Beynəlxalq Sərgi və Konfransı öz işinə başladı. Rəsmi açılış mərasimində ölkə rəhbərinin şəxsən iştirak etməsi isə bu sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir.
“Xəzər Neft və Qaz 2010” sərgisinin açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tədbir iştirakçılarına müraciət edərək qeyd etdi: “Hal-hazırda, Azərbaycan iqtisadiyyatı yüksək templərlə inkişaf etməkdə davam edir. Biz mövcud olan bütün imkanlardan istifadə etməklə gələcəyə baxmalıyıq. Təkcə neft və qaz sənayesi deyil, eləcə də turizm, mehmanxana biznesi inkişaf edir, yeni sərgi salonları inşa olunur. Misal üçün, bu il biz sərgini möhtəşəm bir sərgi zalında keçiririk. Bu isə Azərbaycana daha çox xarici sərmayələrin cəlb olunmasına xidmət göstərəcək və bununla da Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da inkişaf etməsinə, iş yerlərinin çoxalmasına və xalqın rifahının yüksəlməsinə yardım edəcəkdir. Mən, bir daha Xəzər Neft və Qaz, Neft Emalı və Neft Kimyası Beynəlxalq Sərgi və Konfransının açılışı münasibəti ilə hamını təbrik edir və uzun illər ərzində artıq bir ənənəyə çevrilmiş möhtəşəm, beynəlxalq səviyyəli tədbirin təşkilatçılarına öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Mən əminəm ki, bu ənənə bundan sonra da davam edəcək. Sərgi və konfransa uğurlar arzu edirəm”.
Öz salamlama nitqləri ilə həmçinin Böyük Britaniyanın Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri xanım Karolin Braun, Gürcüstanın energetika nazirinin birinci müavini xanım Mariam Valişvili, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Energetika naziri cənab Məhəmməd bin Daen Əlhəmli, Türkiyə Energetika və Təbii Resurslar nazirinin müavini cənab Yusuf Yazar, ABŞ-ın Avrasiya regionunda energetika məsələləri üzrə diplomatik nümayəndəsi cənab Riçard Morninqstar və Norveç Krallığı Xarici İşlər Nazirliyinin Xəzər Regionu və Orta Asiyada energetika məsələləri üzrə xüsusi müşaviri xanım Elizabet Valaas sərgi və konfrans iştirakçılarının ünvanına müraciət etdilər.
Sərginin açılışı “ITE Group PLC” şirkətinin müşaviri ser Endrü Vudun çıxışı ilə başladı. Cənab Vud təşkilatçılar adından mərasimin bütün qonaqlarını salamlayaraq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin yeni kompleksdə keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Cənab Vud həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə Xəzər regionun ən böyük hadisəsi olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgi və konfransına göstərilən diqqət və dəstəyə görə xüsusi minnətdarlığını bildirdi.
Tədbirin açılış mərasimində xanım Braun da öz növbəsində çıxış edərək bu yaxınlarda Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Baş naziri vəzifəsinə seçilmiş Devid Kameronun salamlama məktubunu oxudu: “ Artıq sayca 17-ci olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin açılışı münasibəti ilə cənab Prezidenti və Azərbaycan xalqını təbrik edirəm. Böyük Britaniya Azərbaycan ilə dostluğundan qürur hissi duyur. Mən əminəm ki, Azərbaycan və Böyük Britaniya öz münasibətlərini hələ uzun illər davam etdirəcəklər. Hamıya “Xəzər Neft və Qaz” sərgi və konfransında uğurlu fəaliyyət arzu edirəm”.
Xanım Valiaşvili respublika  rəhbərliyinə və Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyinə onu dəvət etdiklərinə görə və göstərilən qonaqpərvərlik üçün öz xüsusi minnətdarlığını bildirərək Gürcüstan Respublikasının Prezidenti Mixail Saakaşvilinin salamlama məktubunu oxudu: “Gürcüstan Respublikasının prezidenti cənab Mixail Saakaşvilinin adından bütün tədbir iştirakçılarını salamlayıram. Salamlama məktubunda deyilir ki: Azərbaycan və Gürcüstan strateji tərəfdaşlar sayılırlar. Biz bir neçə iri layihələrin həyata keçirilməsində birgə uğura imza atmışıq. İcazənizlə, sizə konfransda maraqlı diskussiyalar və gələcəkdə uğurlu işgüzar əlaqələr arzu edirəm”.
Cənab Əlhamlı öz çıxışında dünyada neftin qiymətləri və bu qiymətlərin stabil səviyyədə qorunub saxlanılması mövzusuna toxunmaqla yanaşı, həmçinin Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və bütün dünyada neft sənayesinin inkişafına dair rəqəmləri də tədbirə toplaşanların diqqətinə çatdırdı.
Cənab Yazar öz məruzəsində bəyan etdi ki, onun ölkəsi Azərbaycan tərəfindən Cənubi Qafqaz regionunda həyata keçirilən bütün enerji layihələrini dəstəkləyir. O, iki ölkə arasında mövcud olan tərəfdaşlığın vacibliyini vurğuladı və hamıya sərgi və konfransın işində uğurlar arzu etdi.
Açılış mərasimində çıxış edən cənab Morninqstar isə bildirdi ki, bu tədbirin yeni sərgi kompleksində keçirilməsi respublika rəhbərliyinin yürütdüyü iqtisadi siyasətin uğurlu rəmzidir. O, qeyd etdi ki, ABŞ regionun neft və qaz layihələrindəki iştirakından məmnundur. Cənab Morninqstar ABŞ Dövlət Katibi Hillari Klintonun salamlama məktubunu da oxudu: “Azərbaycan dünya bazarı üçün enerji resurslarının mühüm və etibarlı təchizatçısı kimi inkişaf edir. Azərbaycan enerji resurslarının bundan sonra da işlənməsində ABŞ-ı özü üçün etibarlı tərəfdaş hesab edə bilər. ABŞ bu mühüm layihələrin həyata keçirilməsində özünün tərəfdaş rolu ilə fəxr edir. Biz ümid edirik ki, Azərbaycan qazın Avropa bazarına çatdırılması üçün nəzərdə tutulmuş “Cənub dəhlizi” layihəsinin gerçəkləşdirilməsində lider mövqeyini qoruyub saxlayacaq”. Öz çıxışının sonunda cənab Morninqstar hamıya uğurlar arzuladı.
Norveç Krallığının Xarici İşlər naziri Conas Qaxr Storun adından çıxış edən xanım Valaas Norveçin Azərbaycan ilə 20 il ərzində əməkdaşlıq etdiyini və Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulmuş sərmayələrin məbləğinə görə ikinci yeri tutduğunu qeyd etdi. Norveç Krallığının Xarici İşlər nazirinin məktubunda bu sözlər var idi: “Mən əminəm ki, bizim tərəfdaş münasibətlərimiz daha möhkəm və dərin olacaq”.
Açılış mərasiminin rəsmi hissəsi sona çatdıqdan sonra, cənab Prezident sərgi üzrə gəzintiyə çıxaraq ekspozisiyalar ilə yaxından tanış oldu. Bu sərgi hər il daha geniş və daha müxtəlif olur. Bu il “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi dünyanın 26 ölkəsindən 280 şirkəti bir araya gətirdi ki, bu da ötən il ilə müqayisədə ekspozisiya sahəsinin 15% genişlənməsi deməkdir. Sərgi sahəsinin 40%-dən çox hissəsi dünya şöhrətli şirkətlər tərəfindən tutulmuşdur. Həmin şirkətlərdən bir çoxu “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin daimi iştirakçıları sayılırlar. Onların arasında “BP”, “Itochu”, “OMV Gas International GmbH”, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ), “Statoil”, “Total”, “TPAO” və bir çox digər şirkətlər var. İştirakçılar arasında həmçinin Böyük Britaniya, Çin və Rusiyanın mili qrupları da var. Bu il sərgidə ilk dəfə olaraq Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin milli stendi iştirak edir.
Elə ilk gündən başlayaraq sərgi neft və qazın hasilatı və nəqli üzrə yeni layihələrin nümayişi üçün bir meydançaya çevrildi. Məsələn, “Statoil” şirkətinin stendində Skandinaviya platformasında yeni yataqların işlənməsi mövzusuna dair 3D formatında seminar keçirildi. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında 2010-cu ilin “Ekologiya İli” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq alternativ enerji üzrə maraqlı layihələrin də təqdimat mərasimləri keçirildi. Ziyarətçilər sərgi kompleksinin açıq meydançasında rəqs qruplarının iştirakı ilə keçirilən maraqlı şouya tamaşa etmək imkanı qazandılar.
Sərginin birinci günü ziyarətçilərin sayı xüsusilə sevindirici bir fakt oldu. Bu işdə isə saysız-hesabsız ziyarətçiləri sərginin keçirildiyi məkana – “Bakı Ekspo Mərkəzi” kompleksinə təmənnasız çatdıran avtobusların təşkil edilməsi böyük rol oynadı.
17 il ərzində mövcud olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi  müəyyən inkişaf mərhələlərini keçmiş və bununla yanaşı, öz ənənələrini və geniş miqyasını qoruyub saxlaya bilmişdir. Lakin, bu il sərgi üçün xüsusilə əlamətdar bir il oldu. Belə ki,  “Xəzər Neft və Qaz 2010” sərgisinin ən vacib hadisəsi, onun yeni “Bakı Ekspo Mərkəzi” Sərgi və Konfrans Kompleksində keçirilməsi oldu. Sərgidən bir qədər öncə “Baku Expo Centre” binasının rəsmi açılış mərasimi baş tutdu. Ölkə başçısı rəmzi lenti kəsdi və sərgi mərkəzinin bütün beynəlxalq standartlara cavab verən binası ilə yaxından tanış oldu. Bakı Sərgi Mərkəzinin ümumi ərazisi 9 hektar, nümayiş sahəsi isə 12.800 kvadrat metr təşkil edir. Mərkəzi binanın ümumi sahəsi 36.163 kvadrat metrdir. Kompleksdə ofislər, informasiya və mətbuat bölmələri, toplantı zalı, köməkçi və texniki otaqlar, habelə sərgi zallarına və restorana aparan keçidlər fəaliyyət göstərir. Sərgi mərkəzi zəruri mühəndis tikililəri və sistemlər ilə təchiz edilib. Sərgi ərazisində Yaponiya şirkətinin istehsalı olan, fırlanan “media-qüllə” quraşdırılıb. Qüllənin ümumi hündürlüyü 37 metrdir.
Sərgi çərçivəsində neft və qaz sektorunun geniş nümayəndə auditoriyası üçün aktual olan işgüzar proqram işlənib hazırlanmışdır. Belə ki, 2 iyun tarixində “Hyatt Regency” mehmanxanasının konfrans mərkəzində ənənəvi 17-ci Xəzər Neft və Qaz, Neft Emalı və Neft Kimyası Beynəlxalq Konfransı öz işinə başlayacaq. Sərgi və konfrans Azərbaycan Respublikası Sənaye və Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) dəstəyi ilə keçirilir.

Caspian Oil and Gas: НОВЫЙ ЭТАП РАЗВИТИЯ
1 июня в столице Азербайджана начала работу 17-я выставка «Нефть и Газ, Нефтепереработка и Нефтехимия Каспия», крупнейшее событие нефтяной сферы Прикаспийского региона, основоположником которого является национальный лидер Азербайджана Гейдар Алиев. Высокий статус выставки подтверждает личное участие главы государства в торжественной церемонии ее открытия.
В своем выступлении на открытии Caspian & Gas 2010, обращаясь ко всем участникам события, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев, отметил: «В настоящее время экономика Азербайджана продолжает развиваться высокими темпами. Используя все имеющиеся возможности, мы должны смотреть в будущее. Развивается не только нефтегазовая промышленность, но и туризм, гостиничный бизнес, строятся новые выставочные салоны. Вот, например, в этом году мы проводим мероприятие в великолепном выставочном зале, который будет служить еще большему привлечению иностранных инвестиций в Азербайджан, что будет способствовать еще больше росту экономики Азербайджана, увеличению количества рабочих мест и увеличению благосостояния народа. Я хочу поздравить еще раз всех с открытием выставки и конференции Caspian Oil & Gas и поблагодарить организаторов, которые на протяжении многих лет организовывают великолепное международное событие, ставшее уже традицией. И я уверен, что эта традиция будет продолжаться и дальше. Я желаю успехов выставке и конференции».
Cо словами приветствия в адрес участников выставки и конференции также обратились: госпожа Каролин Браун, Чрезвычайный и уполномоченный посол Великобритании, госпожа Мариам Валишвили, Первый заместитель министра энергетики Грузии, господин Мохаммед бин Даен Алхамли, Министр энергетики ОАЭ, господин Юсуф Язар, Заместитель Министра Турции по Энергетики и Природным Ресурсам, господин Ричард Монингстар, Посланник США по вопросам энергетики в Евроазиатском регионе и госпожа Элизабет Валаас, Специальный советник Министерства иностранных дел Норвегии по вопросам энергетики в Каспийском регионе и Центральной Азии.
Открытие выставки началось с выступления сэра Эндрю Вуда, советника «ITE Group plc», который от имени организаторов поприветствовал всех гостей церемонии и отметил важность проведения выставки Caspian Oil & Gas в новом выставочном комплексе. Господин Вуд выразил особую благодарность Президенту Азербайджанской Республики за внимание и поддержку крупнейшего события Каспийского региона - выставку и конференцию Caspian Oil & Gas.
В свою очередь на церемонии открытия госпожа Браун зачитала письмо-приветствие от господина Дэвида Камерона, который был совсем недавно избран на пост Премьер-министра Объединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии: «Я поздравляю господина Президента и народ Азербайджана с открытием уже 17-й выставки и Конференции Caspian Oil & Gas. Экономика Азербайджана одна из самых быстроразвивающихся в мире. Великобритания гордиться своей дружбой с Азербайджаном. Я уверен, что и Азербайджан и Великобритания продолжат свои отношения в течение многих лет. Я желаю всем участникам успешной работы на выставке и конференции Caspian Oil & Gas».
Госпожа Валишвили выразила особую благодарность за приглашение и за гостеприимство Руководству Республики и Министерству Промышленности и Энергетики Азербайджана и зачитала письмо приветствие от Президента Грузии Михаила Саакашвили: «От имени президента Грузии господина Михаила Саакашвили приветствую всех участников мероприятия. В письме-приветствии говорится: «Азербайджан и Грузия являются стратегическими партнерами. У нас совместные успехи в реализации нескольких больших проектов. Разрешите пожелать вам интересных дискуссий на конференции и успешных деловых связей в будущем»».
Господин Алхамли в своем выступлении затронул тему мировых цен на нефть и ее сохранение на стабильном уровне, а также привел цифры по развитию нефтяной промышленности ОАЭ и во всем мире.
Господин Язар в своем докладе заявил о поддержке его страной всех энергетических проектов, реализуемых Азербайджаном в регионе Южного Кавказа, отметил значение партнерства двух стран и пожелал всем успехов в работе выставки и конференции.
На церемонии открытия господин Монингстар высказал мнение, что проведение выставки в новом комплексе является символом успешности экономической политики Руководства Республики. Он сообщил, что США довольны участием в нефтегазовых проектах региона и зачитал приветственное письмо Государственного Секретаря США Хиллари Клинтон: “Азербайджан развивается как важный и надежный поставщик энергетических ресурсов на мировой рынок. В продолжение разработки энергоресурсов Азербайджан всегда может найти надежного партнера в лице США. США гордятся тем, что являются партнером в реализации этих важных проектов. Мы ожидаем, что Азербайджан сохранит лидерство в реализации проекта «Южного коридора», предназначенного для поставок газа на европейский рынок”. В конце своего выступления господин Монингстар пожелал всем успехов.
Госпожа Валаас выступавшая от имени Министра Иностранных дел Норвегии Джонаса Гахра Стора, отметила, что Норвегия уже на протяжении 20 лет успешно сотрудничает с Азербайджаном и занимает второе место по сумме вложенных инвестиций в экономику Азербайджана. «Я уверен, что наши партнерские отношения станут еще более крепкими и глубокими»,- говориться в письме господина министра.
По окончании официальной части церемонии открытия господин Президент совершил  тур по выставке и поближе ознакомился с представленными экспозициями.  С каждым годом выставка становится больше и разнообразней. В этом году Caspian Oil & Gas собрала 280 компаний из 26 стран мира, таким образом, увеличив площадь экспозиции на 15% по сравнению с прошлым годом. Более 40% выставочной площади заняли всемирно известные компании, большинство из которых являются постоянными участниками Caspian Oil & Gas. Среди них: BP, Itochu, OMV Gas International GmbH, Государственная Нефтяная Компания Азербайджана (ГНКАР), Statoil, Total, TPAO и многие другие. Среди участников Национальные группы Великобритании, Китая, России. Дебютным в этом году стало участие в выставке национального стенда ОАЭ. В первый же день выставка стала площадкой для демонстрации новых проектов по добыче и транспортировки нефти и газа. Например, на стенде компании Statoil состоялся семинар в 3д формате на тему разработок новых месторождений на скандинавской платформе. В связи с тем, что 2010 год объявлен Годом экологии в Азербайджане, проводились интересные демонстрации проектов по альтернативной энергии. Интересные шоу с участием танцевальных групп посетители могли наблюдать на открытой площадке выставочного комплекса.
Особенно замечательным фактом стало количество посетителей в первый день выставки. Этому немало способствовали организованные бесплатные автобусы, которые не успевали доставлять пассажиров к месту проведения выставки - Баку Экспо Центру.
За 17 лет своего существования выставка Caspian Oil & Gas прошла определенные ступени развития, сохраняя при этом традиционность и масштабность. Но этот год стал для выставки особенным. Главным событием Caspian Oil & Gas 2010 стало проведение в новом комплексе выставок и конференций Баку Экспо Центр. Открытие выставки предварила церемония официального открытия самого здания Баку Экспо Центра. Глава государства разрезал символическую ленту и ознакомился со зданием выставочного центра, отвечающем всем международным стандартам. Общая площадь Бакинского выставочного центра составляет 9 гектаров, а его демонстрационная площадь – 12.800 квадратных метров. Общая площадь центрального здания равна 36.163 квадратным метрам. В комплексе имеются офисы, отделения информации и прессы, зал заседаний, подсобные и технические помещения, переходы, ведущие в выставочные залы и ресторан. Выставочный центр оснащен необходимыми инженерными сооружениями и системами. На территории центра сооружена вращающаяся медиа-башня производства японской компании. Общая высота башни составляет 37 метров.
К выставке подготовлена обширная деловая программа, актуальная для широкого круга представителей нефтегазовой отрасли. Так, 2 июня в конференц - центре отеля Hyatt Regency начнет работу традиционная 17-я Международная Конференция «Нефть и Газ, Нефтепереработка и Нефтехимия Каспия». Выставка и Конференция проходят при поддержке Министерства Промышленности и Энергетики Азербайджанской Республики и Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики (ГНКАР). Выставка Caspian Oil & Gas продлит свою работу до 4 июня.